F1-mestaruustaistelu ratkesi hyvin kyseenalaisella tavalla loppuvuodesta 2021.

Mercedeksen Lewis Hamilton oli jo voittamassa kauden viimeistä kilpailua, kunnes radalle tuli sitten turva-auto.

Turva-auton takana Red Bullin Max Verstappen meni vaihtamaan alleen tuoreet renkaat, mutta Hamilton pysyi radalla.

Hamilton ja Mercedes olettivat, ettei Verstappen pääse hyökkäämään heidän kimppuunsa, sillä välissä oli useampikin auto.

Sitten kilpailujohtaja Michael Masi teki yllättävän päätöksen. Hän päätti, että vain Hamiltonin ja Verstappenin välissä olevat autot ajatetaan turva-auton ohi ja näin viimeinen kierros ajetaan kilpaa. Päätös ei mennyt sääntökirjan mukaan. Verstappen ohitti tuoreilla renkailla Hamiltonin ja voitti maailmanmestaruuden.

– Tunsin vihaa – en masennusta tai surua, vaan puhdasta vihaa siitä, että yksi henkilö saattoi viedä maailman parhaalta kuljettajalta kahdeksannen mestaruuden huonolla päätöksellä, Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff sanoi nyt High Performance-podcastissa.

– Mutta asia täytyy laittaa oikeaan kontekstiin. Maailmassa on diktaattoreita ja poliitikkoja, jotka aiheuttavat suunnatonta kärsimystä, eikä sitä voi millään tavalla verrata Lewisin kahdeksannen mestaruuden menetykseen tai meidän tiimin kokemuksiin, Wolff kuitenkin muistutti.

Lue myös: F1-tallipomo kommentoi neuvotteluja Valtteri Bottaksen kanssa

LUE MYÖS: Lotta Haarala viihtyy pois Tampereelta – syynä on tämä mies (UrheiluAreena.fi)