Dani Sordo saavutti viimein ensimmäisen voittonsa rallin MM-sarjassa. Sordo on tahkonnut MM-sarjassa päätoimisesti lähes seitsemän vuoden ajan. Vauhti ei ole riittänyt aiemmin kuitenkaan voittoon.
– Fantastista saavuttaa ensimmäinen voitto tällaisen taistelun jälkeen. Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin yrittää kestää paineet loppuun saakka. Thierry (Neuville) oli pakotettu tekemään virheen. Kovimman työn teimme eilen ja jatkoimme tänään vauhtiamme. Vihdoin olen voittanut ja haluan voittaa lisää, Sordo totesi.
Sordo palasi täksi kaudeksi Citroenille parin vuoden tauon jälkeen. Hän ajoi kaksi edelliskautta Prodriven Minillä. Mini kuitenkin laittoi tehdastoimintansa jäihin melkein heti ja Sordon urakehitys painui hetkeksi pakkaselle.
































