Portugalin päävalmentaja Fernando Santos ei ole nimennyt supertähti Cristiano Ronaldoa syyskuussa pelattaviin maaotteluihin. Santos painottaa, että tilanteessa ei ole sittenkään mitään dramaattista.
Santos on avannut tilanetta A Bola-lehdelle kertoen, että Ronaldo tarvitsee lisää soputumisaikaa uuteen seurajoukkueensa Juventukseen.
– Keskustelin Ronaldon kanssa silloin, kun hän oli solminut sopimuksen Juventukseen. Päädyimme käynnissä olevan sopeutumisen vuoksi siihen ratkaisuun, että hän ei olisi tällä kertaa mukanamme, Santos muotoilee.
Portugali kohtaa tulevana torstaina ystävyysottelussa Kroatian. Neljä päivää myöhemmin Portugalin vastustajaksi asettuu Italia Nations Leaguen merkeissä. Ronaldo on siis sivussa molemmista otteluista.

































