Brassitähti Rafinhan jalkapalloura jatkuu Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Ykkösessä AC Oulun paidassa.

AC Oulu tiedotti tehneensä 37-vuotiaan miehen kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen.

Kyseessä on todella kova kaappaus oululaisilta, sillä Rafinha on kuulunut aiemmin Veikkausliigassa tähtipelaajien joukkoon. Puolustuksessa ja keskikentällä viihtyvä Rafinha pelasi edelliset neljä kautta HJK:ssa.

Sitä ennen mies viiletti Belgian liigassa viidellä eri kaudella Gentin riveissä. Suomessa hän on pelannut aiemmin Tampere Unitedissa ja AC Oulussa, johon konkari tekee nyt paluun.

Pelaamisen lisäksi Rafinha tulee olemaan myös osa seuran akatemiajoukkueen valmennustiimiä.

– Haluan ensinnäkin kiittää yhteistyökumppaneita ja AC Oulua, jotka mahdollistivat siirron takaisin sinne, mistä urani ammattilaisena alkoi. Tunnen kiitollisuutta, kun pääsen pukemaan AC Oulun paidan jälleen ylleni. Vaikka aikaa on kulunut 15 vuotta ja siinä ajassa on tapahtunut paljon, on Oulussa edelleen paljon ystäviä, tuttuja ja tietysti perheeni koti, Rafinha kertoo tiedotteessa.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)