Vaasan Palloseura ja SJK taistelivat lauantain Veikkausliigan kierroksella myösPohjanmaan derbyn herruudesta Vaasassa. VPS hävisiSeinäjoen Jalkapallokerholle maalein 0-2. Molemmat SJK:n osumat iski Denis Oliynyk.
Vierasjoukkueen luotsi Alexei Eremenko oli mielissään omiensa esityksistä.
– Olen tyytyväinen kolmeen pisteeseen. Meillä on ollut ongelmia tehdä maaleja tai edes yksi maali aiemmissa peleissä. Olemme saaneet uusia pelaajia ja tuntuu, että Denis (Oliynyk) ja Peter (Opiyo), jotka pelasivat kolmannen pelinsä nyt, pääsevät paremmin ja paremmin sisään meidän pelisysteemiimme ja toimivat paremmin pelaajien kesken, Eremenko jutteli ottelun jälkeen.
VPS-päävalmentaja Petri Vuorinen ei luonnollisesti ollut tyytyväinen paikallistaiston tappioon.
– Erittäin pettynyt fiilis. Fakta on se, että me hävisimme kotona 2-0, joten emmehän me tyytyväisiä ole, Vuorinen puuskahti.
– Pelasimme erittäin hyvän ensimmäisen puoliajan. Jalkapallossa kuitenkin joskus käy näin, että vaikka avausjakso oli meiltä hyvä, niin SJK pääsi tekemään sen yhden maalin tilanteesta, jossa puolustimme löysästi. Se maali vaikutti jonkin verran meihinkin.
– Toisella jaksolla meidän muutoksemme ja vaihtomme eivät toimineet tänään. Tässä on kuitenkin kymmenen peliä aikaa ja peli kerrallaan jatketaan, mutta ei tämä hyvä juttu ole, Vuorinen manasi.
Sunnuntaina on Veikkausliigassa kolmen ottelun kierros. FC Lahti saa vieraakseen FC Interin, KuPS kohtaa Kuopiossa PS Kemin ja RoPS kestitsee IFK Mariehamnia.































