Venäjän presidentti Vladimir Putin tuskin tapaa maan jalkapallon MM-joukkuetta ainakaan ennen kisoja. Venäjä on aloittanut jo harjoittelun MM-kisoja varten, mutta Putinia tuskin nähdään harjoituskentän laidalla.

– Mielestäni se ei ole presidentin paikka. Olen ylipäätään sitä mieltä, ettei sinne pitäisi mennä kenenkään, jotta harjoitukset eivät häiriinny, presidentin kanslian puhemies Dmitry Peskov sanoi uutistoimisto Tassin mukaan.

Putin on ilmeisesti saanut kuitenkin kutsun seuraamaan harjoituksia. Presidentin kanslian mukaan Putinin ei tarvitse näyttäytyä harjoituksissa todistaakseen tukeaan joukkueelle.

– Kyllä kaikki tietävät, että presidentti ja jokainen venäläinen tukee joukkuettamme. Pidämme sormet ristissä heidän puolestaan, Peskov linjasi.

Venäjä aloittaa MM-kotikisat 14. kesäkuuta Saudi-Arabiaa vastaan. Kyseessä on samalla koko MM-kisojen avausottelu.

LUE MYÖS: Suomen moukaritähdeltä raju tilitys – ”Itkin kisojen jälkeen” (UrheiluAreena.fi)