Viime kierroksella PS Kemille kotonaan hävinnyt RoPS haastaa sunnuntaina jalkapallon Veikkausliigassa pitkään ilman tappiota pelanneen Ilveksen.
Tappio PS Kemille ei muuta sitä faktaa, että myös RoPS on tällä hetkellä hyvässä pelillisessä vireessä. Joukkueen heinä-elokuussa kokemat muutokset olivat osittain jopa positiivisia. Uusia vastuunkantajia on noussut esille.
– Ei meidän itseluottamus yhdestä kolahduksesta kärsi. Huomenna on taas uusi mahdollisuus. Kun katsotaan viiden ottelun kuntopuntaria, olemme siinä edelleen toisena, RoPS:n päävalmentaja Juha Malinen huomauttaa seuransa verkkosivuilla.
– Kaikki ovat haavoittuvaisia, myös Jarkko Wissin joukkue. Meillä on omat ideamme Ilveksen tukistamiseen, Malinen painottaa.
Rovaniemen Palloseura harjoitteli lauantaina liki täydellä miehistöllään. Myöskään pelikieltoja ei joukkueessa ole.

































