Jalkapallon Veikkausliigasta pudonnut KTP on palkannut uuden päävalmentajan. Jussi Leppälahti on tehnyt seuran kanssa 2+1-vuotisen sopimuksen.
– Valinta on yllätys varmasti monelle. Leppälahti on tosin toiminut valmennustehtävissä jo 14 vuotta, mutta pitkää ansiolistaa hänellä ei vielä ole. Viimeisinkin meriitti on vähemmän mairitteleva. Nuoren miehen luotsaama JIPPO Joensuusta putosi kauden päätteeksi Ykkösestä, kirjoitti seura tiedotteessa.
– Olemme kuulleet Jussista pelkästään hyviä arvioita pelaajilta, muilta valmentajilta ja jopa Palloliitosta. Siksi uskalsimme tarttua tähän tilaisuuteen. Kysymys ei ole rahastakaan. Jokaisella valmentajalla on hintansa. Haluamme Leppälahdesta suunnanmuuttajan ja tuomaan uusia tuulia harjoitus- ja toimintakulttuuriimme laajemminkin, toteaa FC KTP:n puheenjohtaja Jukka Mustonen.
– Jussi on paras valmentaja, joka minulla on koskaan ollut. Hän on analyyttinen ja perustelee aina ratkaisunsa. Leppälahti osaa vaatia ja myös opettaa. Treeneissä vaatimustaso on kova ja niin pitääkin, jos halutaan kehittyä, toteaa KTP:n kasvatti ja kaksi viimeisintä vuotta opiskelupaikkakunnallaan Joensuussa pelannut Topi Pasi (25).
Leppälahti itse kertoi KTP:n verkkosivuilla, miten hän tulee etenemään.
– Mutta ennen sitä meidän on luotava tilannekuva tästä päivästä. On katsottava tiukasti peiliin ja arvioitava kulunut kausi ja toiminnan taso eri osa-alueilla. Vasta sen jälkeen voimme määritellä, mitä tavoitella. Oma käsitykseni on, että askelia eteenpäin voidaan ottaa nopeastikin, Leppälahti valottaa.
– Joukkueen rakentamisessa tulee olemaan kolme vaihetta. Ensin on kartoitettava, ketkä voisivat olla käytettävissä vanhasta jengistä. Sitten seuraavat hallittu uusiutuminen ja taustajoukkojen kokoaminen. Olen toivonut esikuntaani kahta apuvalmentajaa, maalivahtivalmentajan sekä fysiikkavalmentajan. Neuvotteluja henkilöistä käydään, mutta vielä ei ole kertoa nimiä, Leppälahti selvittää.
– Jos halutaan laatua, on harjoitusten intensiteetissä tapahduttava muutos jo heti joulukuussa, jolloin valmistautuminen aloitetaan. Pelaajille on tehtävä selväksi treenaamisen arvomaailma, ja joukkueeseen on sytytettävä intohimon lamppu. Jatkossa edetään kilpailun eikä yksittäisten pelaajien ehdoilla. Muutoksia aiempaan tulee varmasti. Avainsanoja ovat ”työ, kilpaileminen ja intensiteetti”, ilmoittaa Jussi Leppälahti.

































