SJK onnistui tänään hakemaan vierasvoiton Rovaniemeltä Veikkausliigan ottelussa. RoPS taipui maalein 2-1.
Kerhon sankariksi nousi 2-1-osuman hirmuisella vapaapotkullaan tykittänyt Obed Malolo.
SJK:n luottopelaajiin kuuluva Mehmet Hetemaj uurasti jälleen täydet minuutit keskikentällä. Mies kehui ottelun jälkeen vuolaasti illan vastustajaa.
– Huikea taistelu tänään. Tykkään Malisen joukkueista ja heitä vastaan on aina kiva pelata. Itselläkin menee vähän yli välillä, mutta joka tilanteeseen mennään täysillä ja pelin jälkeen ollaan taas hyviä kavereita, ylisti Hetemaj seuran verkkosivuilla.
– Tälläistä se pitäisi olla joka viikko. Ei se mitään maailman hienointa peliä ole, mutta mun mielestä intensiteettiä pitäisi nostaa tässä liigassa. Ja Malisen joukkueilla ainakin on aina hyvä intensiteetti. Kaikki on nyt vielä täysin auki, sillä joukkueet ovat pelanneet hyvin ristiin ja meille oli kolmas otteluvoitto putkeen Veikkausliigassa, joten kaikki fokus on meillä nyt sarjassa ja seuraavassa ottelussa.

































