Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva on valinnut tuoreen joukkueen. Edessä on MM-karsintaa ja harjoitusottelu.

Suomi pelaa MM-karsintaottelut Bosniaa ja Hertsegovinaa (kotona 24.3.) sekä Ukrainaa (vieraissa 28.3.) vastaan. Lisäksi ohjelmassa on harjoitusottelu Sveitsiä vastaan (vieraissa 31.3.).

Ukraina-Suomi pelataan suunnitellusta poiketen Kiovassa. Suunnitellulla ottelupaikkakunnalla, Lvivissa, koronavirustilanne oli lähtenyt huomattavasti huonompaan suuntaan.

– Kaikki tietävät, että vastustajat ovat kovatasoisia. Hyvä kuitenkin, että voimme aloittaa MM-karsinnat kotona, Kanerva sanoi julkistamistilaisuudessa.

Suomelta puuttuu ykkösmaalivahti Lukas Hradecky loukkaantumisen vuoksi. Maalivahtikolmikko on Jesse Joronen, Niki Mäenpää ja Carljohan Eriksson.

Huuhkajien joukkue

Jesse Joronen, Brescia Calcio
Niki Mäenpää, Venezia FC
Carljohan Eriksson, Mjällby AIF

Joona Toivio, BK Häcken
Paulus Arajuuri, Pafos FC
Juhani Ojala, Vejle BK
Daniel O’Shaughnessy, HJK
Robert Ivanov, Warta Poznan
Nikolai Alho, MTK Budapest
Albin Granlund, Stal Mielec
Jukka Raitala, Montreal Impact
Nicholas Hämäläinen, Queen’s Park Rangers FC
Juha Pirinen, AS Trencin

Tim Sparv, AEL Larissa
Glen Kamara, Rangers FC
Rasmus Schüller, Djurgårdens IF
Joni Kauko, Esbjerg fB
Onni Valakari, Pafos FC
Robin Lod, Minnesota United FC
Pyry Soiri, Esbjerg fB
Robert Taylor, SK Brann

Teemu Pukki, Norwich City FC
Rasmus Karjalainen, Örebro SK
Joel Pohjanpalo, Bayer 04 Leverkusen
Marcus Forss, Brentford FC

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)