Valtteri Bottas on kommentoinut Cadillacin tallipäällikkön Graeme Lowdonsin potkuja. F1-tallin suomalaiskuljettajan mielestä muutos saattoi olla välttämätön.
Bottas yllättyi, että näin suuri liike tehtiin keskellä F1-kautta. Tallin pistetili on tältä kaudelta edelleen avaamatta.
– Minusta tällainen suuri muutos keskellä kautta on aina yllättävää. Puhuttani toimitusjohtaja Dan Towrissin kanssa kaikki syyt muutokselle kuitenkin selitettiin. Kunnioitan sitä. Uskon että jos pidämme kaiken samana, emme pysty edistymään. Silloin täytyy tehdä, Bottas kertoi medialle GPBlogin mukaan.
– Kuten jokaisen muutoksen kohdalla, aika näyttää aina oliko se muutos hyvä vai huono. En pysty ennustamaan tulevaisuutta.
F1-kausi jatkuu Italiassa Monzassa viikon kuluttua.
Bottaksen sopimus Cadillacin kanssa jatkuu kaudelle 2027. Suomalainen ei pelkää oman asemansa puolesta.
– En lähitulevaisuuden osalta. Kaikki on minun osaltani valmista ensi vuodelle. Lopulta me kuitenkin tulemme puhumaan vuodesta 2027, että mitä silloin tapahtuu. Sen aika ei ole kuitenkaan vielä.































