Töölön juniorijalkapallohallin (Pallokenttä 7) hanke on ollut useiden vuosien projekti, joka on vihdoin konkretisoitumassa parantamaan ja lisäämään jalkapalloilijoiden talviharjoittelumahdollisuuksia Helsingissä. HJK:n taloudellisesti menestyksekäs harjoitusottelu Barcelonaa vastaan viime elokuussa on mahdollistanut hankkeen toteuttamisen.
Töölö alueena on rakennus- ja julkisivumääräyksiltään erityisalue, mistä syystä juniorihalli on lupia ja ympäristöä kunnioittaen täysin ainutlaatuinen ulkonäöltään ja ominaisuuksiltaan. Tämä aiheutti pitkän lupaprosessin sekä suuria haasteita suunnittelijoille ja urakoitsijalle, mikä myöhästytti hallin alkuperäistä valmistumista aiemmin tilaajalle ilmoitetusta ajasta. Suunnittelijoiden ja urakoitsijan ilmoittama valmistumisaika on viimeistään tammikuu jälkipuolisko. Perustuksen paalutustyö kohteella on aloitettu.
Juniorihalli tulee palvelemaan useita vuosia eteenpäin jalkapalloilijoita ja omalta osaltaan parantaa ja lisää talviharjoitteluolosuhteita Helsingissä. Hallin rakentamisen ja kentän pinnan vaihdon kokonaiskustannukset ovat noin 1.200.000 euroa. HJK:n kesällä, 2014 järjestämän jalkapallo-ottelun HJK- FC Barcelona, HJK:n tuotto lahjoitettiin hallin rakentamiseen.

































