Veikkausliiga-seura SJK:n vetämä jalkapallolukio on kiinnittänyt viisi uutta sopimuspelaajaa. Seura kertoo asiasta verkkosivuillaan.
Uudet sopimuspelaajat ovat Akseli Tervaniemi, Eemeli Honkola, Asseri Heinämäki, Eemeli Löytökorpi ja Oskari Väistö. Kaikki viisi ovat syntyneet vuonna 2005.
– Erityisen mukavaa on, että tässä ryhmässä on nyt kolme poikaa Seinäjoelta. Honkola, Heinämäki ja Väistö. Ja kaikki viisi pelaajaa omaa vahvan halun kehittyä. Työmoraali on kaikilla viidellä korkealla ja kaikessa tekemisessä näkyy tavoitteellisuus. Se on yksi isoimmista tekijöistä, miksi he ovat täällä.
– Totta kai sen lisäksi pitää olla lahjoja, mutta nämä ovat kuitenkin ne asiat, jotka ovat vieneet nämä pojat tähän asti, ja mahdollistaa sitten kehittymisen tästä edelleen. Unelmien saavuttaminen pidemmällä aikavälillä on näiden kohdalla mahdollista, kuvailee jalkapallolukion toiminnasta SJK:ssa vastaava Toni Lehtinen.
SJK-vetoinen jalkapallolukio aloitti toimintansa vuonna 2018. Se toimii yhteistyössä Kuortaneen urheilulukion kanssa.































