Belgian ja Ruotsin välinen jalkapallon EM-karsintaottelu keskeytettiin Brysselissä avausjakson jälkeen. Vain hetki ennen ottelun alkua tuli tieto, että kaksi ruotsalaisfania oli ammuttu vajaan kilometrin päässä stadionista.
Ruotsin kapteeni Victor Lindelöf kertoi lehdistötilaisuudessa, että myös belgialaiset kannattivat ottelun keskeyttämistä.
– Teimme selväksi sen, että emme aio jatkaa ottelua. Kaikki belgialaiset kannattivat sitä.
Lindelöf oli mennyt keskustelemaan asiasta Belgian pelaajien kanssa. Ruotsin jääminen rannalle EM-kisoista oli varmistunut jo aiemmin.
– Belgia oli jo varmuudella kisoissa ja meillä ei ollut mahdollisuuksia jatkoon. Ei ollut mitään syytä jatkaa pelaamista. Halusimme päästä perheidemme luo. Heistä osa oli täällä stadionilla. Halusimme varmistaa, että he ovat kunnossa. Ihmisiä ammutaan Ruotsissa uskomattomalla tavalla. Mihin oikein olemme ajautuneet? Ilmeisesti myös ruotsalaiset fanit ovat nyt ulkomailla jokin kohde.
Ruotsin päävalmentaja Janne Andersson piti tapahtunutta täysin epätodellisena.
– Sain tapahtuneesta tiedon tultuani tauolla pukukoppiin. Se tuntui epätodelliselta. Olen äärettömän pahoillani. Millaisessa maailmassa oikein elämme? Olimme 100-prosenttisen varmoja, että emme halunneet enää pelata kunnioittaaksemme menehtyneitä ja heidän läheisiään.
Epäilty ampuja on yhä kateissa. Belgialaislehti Sudinfo uutisoi epäilleen julkaisseen videon, jossa hän kertoo kuuluvansa äärijärjestö Isisiin.
Lue myös:Ruotsin jalkapallofanien murha on raukkamainen isku länsimaista elämäntapaa vastaan

































