Ranskan jalkapallomaajoukkueen ja Monacon hyökkääjä Wissam Ben Yedder on tuomittu puolen vuoden vankeustuomioon. Ben Yedderin katsottiin syyllistyneen veropetokseen.

Ben Yedder jätti ilmoittamatta osan tuloistaan pelatessaan Sevillassa vuosina 2016-19. Ben Yedder maksoi verovelkansa, mutta sai tuomion siitä huolimatta, kun teko katsottiin tahalliseksi.

Lisäksi Ben Yedder joutui maksamaan 133 789 sakkoja. Tiilenpäitä hän tuskin joutuu lukemaan, sillä tuomio jäädytettiin kahdeksi vuodeksi sillä ehdolla, ettei hän uusi rikosta.

Monacon riveissä Ben Yedder on tehnyt 96 maalia 161 ottelussa. Lisäksi hän on antanut maalisyötön 30 maaliin.

Ben Yedder on tuttu näky Ranskan maajoukkueessa ja hän pelasi viimeksi Nations Leaguessa kesällä. Talven MM-joukkueesta hän jäi ulos.

Lue myös: Lukas Hradecky juoksi karhua karkuun – ”En olisi jäänyt leikkimään kuollutta”

Lue myös: Chelsean ja Arsenalin ottelu siirtyy – fanit raivoissaan

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)