Jalkapallon MM-kisat päättyivät sunnuntaina ja Argentiina pääsi juhlimaan maailmanmestaruutta 36 vuoden tauon jälkeen.

MM-kisojen tähtipelaajista ja onnistujista on puhuttu riittämiin, mutta ranskalaislehtiL’Equipeotti tämän päivän jutussaan erilaisen lähestymistavan ja valitsi kisojen huonoimmat pelaajat.

Lehti on koonnut MM-kisojen heikoimmista pelaajista ”tähdistökentällisen” ja valinnut surkimuksista 11 pelaajan avauskokoonpanon.

VaikkaGareth Baleteki Walesin ainoan maalin MM-turnauksessa, on hiipuva tähti päässyt mukaan ”surkimusten avaukseen”. Mukaan mahtui myös muun muassa PuolanMatty Cashja Belgian tähtipelaajaYannick Carrasco.

L’Equipe huonoimpien MM-pelaajien ”avauskokoonpano”: Hennessey (Wales); Cash (Poland), Kanaani (Iran), Khoukhi (Qatar), Carrasco (Belgium); Skov Olsen (Denmark), Bielik (Poland), Zielinski (Poland), K. Diatta (Senegal); Bale (Wales), A. Contreras (Costa Rica).

Lue myös: Ranskan maajoukkuetähti pudotti uutispommin – maajoukkueura on ohi!

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)