Suomen jalkapallon U19-pojat kärsivät Montenegron U20-maajoukkueelle 1-2 (0-1)-tappion Eerikkilässä lauantaina.

Vierasjoukkueen maaleista vastasivat ensimmäisellä jaksolla osunut Ilija Vukoticja toisen jakson puolivälissä 2-0-tilanteeksi viimeistellyt Marko Milickovic. Suomen maali nähtiin vastatuomarin antamalla lisäajalla. Serge Atakayi keskitti vasemmalta ja palloon juoksivat Onni Valakari ja Marcus Forss. Valakarisai lopulta jatkettua pelivälineen verkon perukoille.

– Hyvää oppia tämä oli taas. Ensimmäinen jakso oli hyvin levoton ja keskikentällä ei saatu syöttöjä perille. Ei löydetty sitä rauhallista vaihetta missään vaiheessa, joukkueen valmentaja Juha Malinen summasi.

– Toisella jaksolla saatiin enemmän otettua peliä vastaan ja vaihdot toivat rauhallisuutta. Saatiin ihan hyviäkin tilanteita aikaiseksi.

Joukkueet kohtaavat toistamiseen maanantaina klo 14.

LUE MYÖS: Suomen moukaritähdeltä raju tilitys – ”Itkin kisojen jälkeen” (UrheiluAreena.fi)