Jatkopaikkaa varmisteleva Englanti tekee Panamasta selvää jälkeä jalkapallon MM-kisojen G-lohkon ottelussa. Englanti johti ottelua tylyin 5-0 -lukemin tauolle lähdettäessä.

Englanti ei aikaillut Panaman pöllytyksessä. Avausmaali syntyi jo 8. minuuttilla, kun John Stones pääsi puskemaan täysin vapaasti kulmapotkusta. Maali oli Stonesin ensimmäisen maajoukkueessa.

Jatkoa seurasi nopeaan tahtiin. Panaman Fidel Escobar joutui kaatamaan Jesse Lindgardin ja pallo vietiin pilkulle.

Rangaistuspotkua asettui ampumaan joukkueen kapteeni Harry Kane, joka tykitti pallon sielunsa kyllyydestä verkon perukoille. Ottelun 22. minuutilla syntynyt maali oli Kanelle siinä vaiheessa turnauksen kolmas.

Ottelun toistaiseksi komein maali oli tosiasia 14 minuuttia rankkarin jälkeen. Lindgard laukoi todella upeasti 16:n takaa ja kierteinen pallo painui vastustamattomasti ylänurkkaan.

Jos Panaman pelaajien päät eivät olleet painuneet vielä siinä vaiheessa lopullisesti kohti nurmen pintaa, niin neljä minuuttia myöhemmin se sitten viimeistään tapahtui, kun Stones kävi puskemassa irtopallon lähietäisyydeltä sisään.

Hurlumhei Panaman kenttäpäädyssä jatkui ja kolme minuuttia myöhemmin rankkarialueella käytiin melkoista vapaapainia: Fidel Escobarille keltainen kortti ja pallo toistamiseen pilkulle.

Kane ei erehtynyt tälläkään kertaa, vaan tykitti täysin identtisen vedon verkkoon.

https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1010861776412520448

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)