FIFA:n puhéenjohtajan Gianni Infantinon suunnitelma myydä jalkapallon MM-kisojen osakkeita yksityisille sijoittajille on nostanut valtavan myrskyn. Infantino on nyt saanut jälleen kokea uuden takaiskun.
FIFA-pomon kokenut neuvonantaja Carlos Cordeiro on eronnut tehtävästään. Hän työskenteli roolissaan neljän vuoden ja 11 kuukauden ajan.
Cordeiro edusti myös FIFA:aa Valkoisen Talon työryhmässä jalkapallon tämän kesän MM-kisoja varten. Hän oli taustaltaan entinen Goldman Sachsin sijoituspankkiiri.
– Teen tämän selväksi. Minulla ei ollut minkäänlaista osallisuutta tässä hankkeessa ja vastustan sitä kiistattomasti. Se on FIFA:n jäsenliitoille huono diili ja huono diili lajin pitkäaikaiselle tulevaisuudelle, Cordeiro kommentoi lausunnossaan.
Jo kolme maanosaliittoa UEFA, Concacaf ja AFC ovat vastustaneet Infantinon suunnitelmia. UEFA uhkasi torstain tiedotteessaan boikotoivansa miesten ja naisten MM-kisoja sekä FIFA:n alaista seurajoukkueiden MM-turnausta, jos Infantinon hanke menee eteenpäin.
































