Kroatian Luka Modric valittiin ansaitusti jalkapallon MM-kisojen parhaaksi pelaajaksi. Se jäi silti laihaksi lohduksi, sillä Ranska voitti finaaliin. Modricin mukaan kyseessä oli myös eräänlainen oikeusmurha.

Pallo osui ensimmäisen puoliajan loppupuolella Ivan Perisicin käteen. Videotarkastuksen jälkeen pallo viettiin pilkulle, josta Antoine Griezmann järjesti Ranskan 2-1 -johtoon.

– Yllätyimme tuosta tuomiosta. Me pelasimme parasta jalkapalloa ja sitten meille annetaan tuollainen tuomio. Se tappaa sinut, Modric kuvailee tuntojaan The Independentille.

Modricin näkemys finaalista ei jätä jossitteluille sijaa.

– Minusta me pelasimme paremmin, mutta parempi joukkue ei aina voita.

Modric puhuu Kroatian joukkueesta isolla alkukirjaimella.

– Olen niin ylpeä tästä joukkueesta, sen pelaajista ja taustahahmoista. Olimme todellakin yhtenäinen ryhmä. Teimme jotain uskomatonta, teimme historiaa ja nautimme nyt siitä.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)