Veikkausliiga-seura FC Haka menetti tähtihyökkääjänsä Lee Erwinin. Hänen uransa jatkuu Libanonin pääsarjajoukkue Al-Ahed FC:ssa.

Erwin oli Hakan loistavan kauden takuumies. Skottikärki vei Veikkausliigan maalikuninkuuden 20 osumalla.

Hyökkääjän lähtö on kova takaisku Hakalle. Toimitusjohtaja Olli Huttunen kiitteli kuitenkin miestä varsin kauniisti.

– Lee oli nostamassa Hakan jälleen huipulle, ja Haka puolestaan auttoi Leetä nostamaan uransa uuteen nousuun, kuten alunperin oli myös tarkoitus, muistutti Huttunen seuran verkkosivuilla.

– Lee ymmärsi myös tilanteen, kun häntä ei myyty kesken kauden kiinnostuksista huolimatta. Tämä osoittautui oikeaksi päätökseksi seuralta.

– Haka haluaa kiittää Leetä hänen panoksestaan huikean kauden menestyksessä!

Lue myös:Pep Guardiola vastasi sarkastisesti Zlatan Ibrahimovicin esittämään kritiikkiin – ”Olen kateellinen, todella kateellinen”

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)