Belgia ja Tunisia pelaavat parhaillaan MM-kisoissa alkusarjan otteluaan Moskovan Otkrytiyen stadionilla.
Tunisian puolustus on ollut koko ensimmäisen jakson ajan ailahtelevainen ja Belgia on rankaissut armotta.
Eden Hazard pamautti pallon pömpeliin jo kuudennella peliminuutilla kun Syam Ben Youssef ensin lanasi miehen boksin sisällä. Romelu Lukaku sijoitti boksin ulkopuolelta pallon takanurkkaan kun rapia vartti oli pelattuna. Vain pari minuuttia tämän jälkeen Dylan Bronn iski pallon päällään ohi Thibaut Courtois’n ja kavensi tilanteeksi 2-1.
Jakson lopussa Tunisian puolustus sekoili jälleen ja Romelu Lukaku pääsi vapaasti juoksemaan linjan läpi ja sijoittamaan pallon ohi Farouk Ben Mustaphan.
Lukaku on nyt tasoissa kisojen maalipörssissä Cristiano Ronaldon kanssa. Lukakusta tuli nyt myös Belgian kaikkien aikojen paras maalintekijä yksissä arvokisoissa neljällä maalillaan.
Jalkapallon MM-kisat, Venäjä 23.6.
Belgia – Tunisia (3-1)
Etelä-Korea – Meksiko klo 18
Saksa – Ruotsi klo 21

































