Poliisi on Ilta-Sanomien verkkosivujen mukaan iskenyt Rovaniemen Palloseuran harjoituksiin ja ottanut kiinni seuran neljä ulkomaalaispelaajaa. Syynä toimenpiteeseen ovat sopupeliepäilyt. Aiemmin Keskusrikospoliisi vangitsi RoPS:n sambialaispelaajan Christopher Musondan ja singaporelaisen Wilson Raj Perumalin todennäköisin syin epäiltyinä vedonlyöntiin liittyvästä huijauksesta.

Veikkausliigaan palanneelle RoPS:lle uutiset ovat tietenkin musertavia. Seurajohto on ilmoittanut tekevänsä poliisin kanssa koko ajan yhteistyötä asian selvittämiseksi.

Linkki Ilta-Sanomien juttuun:
http://www.iltasanomat.fi/veikkausliiga/Poliisi%20iski%20veikkausliigajoukkueen%20harjoituksiin%20-%20nelj%C3%A4%20pelaaja%20mukaan!/art-1288375992651.html

LUE MYÖS: Vilma Nissinen tunnusti IS:lle – teki kivan tilin kohullaan (UrheiluAreena.fi)