Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva julkisti keskiviikkona Huuhkajien EM-leiriryhmän. Yksi yllättävä nimi löytyi listalta.

Listan yllättävin nimi oli FC Lahden Jasin Assehnoun. Hänellä valinta A-maajoukkueeseen on uran ensimmäinen.

Assehnoun, 21, on pelannut vakuuttavan talvikauden Veikkausliigassa ja nousi myös Markku Kanervan tutkalle.

Kanerva valitsee lopullisen EM-joukkueensa 1. kesäkuuta. Sitä ennen Suomi kohtaa vielä Ruotsin.

– Valinta tuntuu tosi hyvältä ja olen ylpeä, että sain kutsun ja pääsen edustamaan Suomen A-maajoukkuetta, Assehnoun kommentoi FC Lahden verkkosivuilla.

– Se on iso juttu minulle ja minun perheelle. Odotan innolla, että pääsen näkemään omaa tasoani. Joukkueessa on hyviä pelaajia, jotka pelaavat kovissa seuroissa ja kovissa liigoissa, joten pääsen näkemään, missä mennään. Uskon, että suurin syy, että tähän asti on päästy, on ollut kova työ. Minulla on pitkä matka takana, mutta vielä on pitkä matka edessä. Työn pitää jatkua ja minun pitää luottaa ja uskoa itseeni ja toivottavasti sitä kautta niitä hyviä asioita tapahtuisi, Assehnoun jatkoi.

Assehnoun halusi jo tässä vaiheessa kiittää kaikkia niitä, jotka ovat matkan varrella auttaneet.

– Perhe on ollut se suurin, äiti ja isä ovat auttaneet minua todella paljon. Ja totta kai Ilir Zeneli. Hän on auttanut minua paljon jo FC Espoosta asti. Olen kehittynyt hänen seurassaan paljon. Toni Korkeakunnas oli minun ensimmäinen liigavalmentaja ja hän luotti minuun heti, kun tulin Lahteen. Iso kiitos siitä Korkeakunnakselle, hän otti minut hyvin vastaan ja antoi vastuuta. Hän uskoi minuun. On myös todella paljon muita ihmisiä, joita voi kiittää

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)