Jalkapallossa komeasti kahdeksan Suomen mestaruutta voittanut Akseli Pelvas lopettaa pelaajauransa, kertooHelsingin Sanomat.
32-vuotias Pelvas on ainoa pelaaja, joka on voittanut pelaajana kahdeksan SM-kultaa Veikkausliigassa.
Pelvas juhli ensimmäisiä kertoja Suomen mestaruutta HJK:ssa vuosina 2009-2013. SJK:ssa hän kävi voittamassa mestaruuden vuonna 2015 ja uran viimeiset mestaruudet tulivat jälleen HJK:n paidassa 2017 ja 2018.
Pelvaksen uran viimeiseksi seuraksi jäi IFK Mariehamn, missä hän pelasi viime kaudella.
Mitään yksittäistä syytä lopettamiselleen Pelvas ei osaa nimetä.
– Ehkä se on monen tekijän summa, joka on hiljalleen kasautunut. Ei ollut mitään tiettyä hetkeä, jolloin se olisi kadonnut. Olen sen verran kauan kerennyt pelaamaan. Parin viime vuoden aikana olen kaivannut uusia tuulia, Pelvas sanoo HS:lle.
Tämän lisäksi hän toteaa, että yli 30-vuotiaalla pelaajalla on rajoitetummat mahdollisuudet lähteä ulkomaille kuin parikymppisillä pelaajilla.
Linkki HS:n juttuun: https://www.hs.fi/urheilu/art-2000007792629.html

































