HJK:n viime kauden kapteenin Sebastian Dahlströmin siirto moldovalaiseen FK Sheriff Tiraspoliin vahvistettiin keskiviikkona.

Kontrahti on kaksi vuotta pitkä. Se alkaa tammikuussa.

– Hyvillä tunnelmin lähden Moldovaan. Tuntuu siltä, että nyt oli hyvä hetki ottaa uusi steppi uralla ja siirtyä eteenpäin. Takana on monia hienoja vuosia Klubissa, joten tunnelma on myös haikea, kun jätän Klubin, kertoo Dahlström HJK:n verkkosivuilla.

Dahlström ehti pelata Klubissa 100 Veikkausliigan ottelua. Hän oli voittamassa kahta mestaruutta.

– Sheriff on suurseura, joka pelaa vuosittain Champions-liigan ja Eurooppa-liigan karsintoja ja on ollut mukana Eurooppa-liigan lohkovaiheessa viimeksi kaksi vuotta sitten. Haluan päästä siellä pelaavaan rooliin. Se täytyy ansaita treeneissä, totesi Dahlström uudesta seurastaan.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)