Helsingin IFK joutui pettymään jalkapallon Veikkausliigan kauan odotetussa Stadin derbyssä maanantaina. HJK otti vakuuttavan 2-0-voiton.
Pelin kuohuttanein tilanne nähtiin ensimmäisen jakson lopulla, kun HIFK:n Jani Bäckman lensi ottelusta suoralla punaisella kortilla ulos taklattuaan HJK:n Filip Valencicia. HIFK:n leiri kävi tilanteesta todella kuumana tuoreeltaan, mutta median edessä HIFK:n edustajat olivat varovaisia kommenteissaan.
– Nämä ovat aina tosi vaarallisia juttuja kommentoida, mutta kyllä mä suosittelisin, että katsotaan se videolta. Mulla on mielipide, että ehkä Bäckmanin olisi pitänyt pysyä kentällä, mutta näin meni tällä kertaa, HIFK:n maalivahti Tomi Maanoja sanoi ottelun jälkeen.
HIFK joutui vajaalle, mutta HJK:n Moshtagh Yaghoubi selvisi kuivin jaloin otettuaan rajusti HIFK:n Mika Väyrystä toisella puoliajalla.
– Niin. Sitä se vähän on. Me annetaan monella tapaa vastustajille etumatkaa näissä pelissä ja välillä se etumatka sitten lisääntyy vielä tällä tavalla, että joudutaan yhden vajaalle. Me yritettiin taistella se, mikä pystyttiin toisella puoliajalla, mutta ei me hirveästi saatu enää aikaiseksi sen jälkeen, Maanoja harmitteli.
Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville), Helsinki

































