Stadin Derbyn kunniaksi Pelimies.com seurasi Stadin Kingien matkaa. HIFK- fani Henri raotti tuntemuksia joukkueen noususta korkeimmalle sarjatasolle.
HIFK nousi Veikkausliigaan 42 vuoden tauon jälkeen vuonna 2014. Sitä ennen joukkue oli käynyt kamppailua ykköseen noususta. Ykköseen HIFK nousi syksyllä ja heti seuraavalla kaudella joukkue kipusi vauhdilla Veikkausliigaan. Kovan taistelun jälkeen paluu korkeimmalle sarjatasolle oli fanien mieleen.
Ykkösen voitto oli täysin oma tarinansa. Kotkalainen KTP pelasi vahvasti ja oli kovalla vauhdilla menossa kohti sarjatitteliä. HIFK iski loppumetreillä ja otti sarjavoiton, hyödyntäen KTP:n neljän ottelun voitotonta putkea.
– Ykkösessä tuli voittoja, ja yhtäkkiä oltiin siellä kärjen tuntumassa. Ja loppujen lopuksi se nousukin sieltä tuli. Nousu oli meidän jätkien ansiota, vaikka toki vaati Kotkaltakin snadin sulamisen.
Faneille nousu oli suoranainen ilon aihe. Koko Veikkausliiga sai uutta pontta ja paikallistaisteluista päästiin nauttimaan todenteolla.
– Se oli yhteistä onnellisuutta. Kun katsoit ympärillesi, se oli epätodellista, se tuli kaikille sellaisena sokkina. Ihmiset vaan olivat onnellisia. Monet eivät pystyneet sisäistämään tilannetta. Kävikö tässä oikeasti näin? Noustaan voittamalla Veikkausliigaan? Skeptikothan manailivat, ettei IFK:sta ole mihinkään liigaan, tuollainen amatöörinippu. Tavallaan halusi nähdä sen liigan, ja sitten halusi päästä myös näyttämään, että pärjätään liigassa.
HIFK ja HJK kohtaavat Stadin derbyssä keskiviikkona. Kyseessä on seitsemäs derby Veikkausliigassa sen jälkeen, kun HIFK nousi 2015. HJK ja HIFK ovat molemmat voittaneet derbyn kerran ja neljästi on pelattu tasan.
Katso video haastattelusta:
http://pelimies.com/stadin-kingit/2017/05/23

































