FC Haka ja hyökkääjä Lee Erwin ovat tehneet yksivuotisen sopimuksen. 27-vuotias skotti siirtyy Valkeakoskelle kotimaansa pääsarjan St. Mirrenistä.
Aiemmin urallaan mies on pelannut muun muassa Leeds Unitedin riveissä Englannin Championshipissä. Kokemusta löytyy myös Skotlannin juniorimaajoukkueista kaikkiaan kymmenen ottelun verran, joissa mies on onnistunut kertaalleen maalinteossa. Voitaneen siis todeta Hakan löytäneen itselleen paljon toivotun, kovan luokan hyökkääjän.
– Hän täyttää kaikki profiilihyökkääjän vaatimukset ja olen tosi iloinen että me onnistuttiin saamaan sopimus maaliin asti, päävalmentaja Teemu Tainio ilakoi sopimuksen varmistuttua.
– Lee on parhaassa iässä ja kuitenkin koko ajan ollut St. Mirrenin joukkueessa Skotlannin Valioliigassa, joten pelikunto ja sopeutuminen varmasti kunnossa. Mahtava homma, että hän päätti siirtyä meille ja näki Hakan hyvänä askeleena uralleen.
Erwin saapui Suomeen ja Valkeakoskelle keskiviikkona iltapäivällä. Veikkausliiga ei ole pelaajalle entuudestaan kovin tuttu, mutta on kuitenkin kuullut jotakin uudesta sarjastaan.
– Kuulin sen olevan tekninen ja että täällä pidetään pelaavasta jalkapallosta. On kiva päästä kokeilemaan jotain uudenlaista.
– Olen itse fyysinen, pitkä hyökkääjä ja pystyn suojaamaan palloa. Toivottavasti saan tuotua panokseni myös maalien merkeissä!
Lähde: FC Hakan tiedote
Kuva: Jukka Jaskara / FC Haka
Lue myös: Entinen maajoukkuejalkapalloilija kuoli traagisella tavalla ryöstön yhteydessä
Lue myös: Englannin maajoukkuevahti osallisena baaritappelussa































