Chelsea hankki viime kesänä suurin odotuksin tähtitoppariKalidou Koulibalyn. Hän ei ole pystynyt vastaamaan täysin odotuksiin.
Koulibaly on pelannut tällä kaudella 16 Valioliiga-ottelussa ja tehnyt niissä kaksi maalia.
Isokokoinen toppari ei ole kuitenkaan ollut kokonaisvaltaisessa pelaamisessa niin dominoiva hahmo, kuin moni odotti.
Myös joukkueen kausi on ollut vaikea ja manageriGraham Potterinpotkuista on ollut jo puhetta.
– Graham Potterilla on hyvä kommunikaatio kaikkia kohtaan. Ei ole väliä oletko 20 miljoonan vai 100 miljoonan mies, hän kohtelee kaikkia samalla tavalla. Se on loistavan managerin merkki, Koulibaly puolusteli manageriaanThe Sunille.
Jos Potterin potkuista on puhuttu, niin on myös Koulibalyn. Hän itse suhtautuu asiaan rauhallisesti.
– En voi sanoa, että kausi olisi ollut vaikea, mutta tiesin tänne tullessani, että tarvitsen aikaa sopeutua. Tiesin, ettei tämä tule olemaan helppoa. Minulla on kolmen vuoden sopimus ja olen rauhallinen, Koulibaly sanoi.
Lue myös: Chelsean lainapelaaja saa kovaa kritiikkiä Espanjasta – ”Hän vain ajattelee itseään”

































