HIFK:n taival jalkapallon Veikkausliigassa jatkui perjantaina alavireisenä, kun helsinkiläiset kokivat 1-2-tappion KuPS:lle Kuopiossa.

Ottelun voittomaali tuli vasta 88. minuutilla. Ottelun kaikki maalit tulivat toisella jaksolla. HIFK:n avausjakso miellytti Muurista.

– Ensi jaksolla oli selvää, että kun KuPS pelaa myötätuuleen, paine tulee aika kovaksi. 0-0 45 minuutin kohdalla riitti minulle hyvin. KuPS sai hirveen paineen ja heidän erikoistilannepelaaminen on vaikeuksia tuottavaa. KuPS on enemmän peliä hallitsevampi joukkue kuin me ollaan, Muurinen sanoi KuPS:n tiedotteessa.

Toinen jakso meni kuitenkin tuloksellisesti pieleen HIFK:lta, vaikka helsinkiläisjoukkue tekikin avausmaalin.

– Tauko-ohjeeni joukkueelle oli, että myötätuuleen pelatessa meidän pitää osata ja uskaltaa pitää palloa, eikä roiskia sitä. Siinä me onnistuttiin toisella jaksolla hyvin. Tehtiin 0-1 ja kohta meillä oli paikka tehdä 0-2. Altavastaajanakin sinulla on kuitenkin mahdollisuus voittaa peli. Tällä kertaa näin, Muurinen totesi.

Lähde: Veikkausliigan sivut/KuPS:n tiedote.

LUE MYÖS: Suomen moukaritähdeltä raju tilitys – ”Itkin kisojen jälkeen” (UrheiluAreena.fi)