Ykkösessä alakanttiin kautensa pelannut AC Oulu vahvisti hyökkäyskalustoaan, kun RoPS-laituri Aapo Heikkilä siirtyy vanhan joukkueensa palvelukseen. Tällä kaudella 16 Veikkausliiga-ottelua pelannut Heikkilä pelasi Oulussa kausilla 2013-2015.

24-vuotias HauPa-kasvatti oli tyytyväinen siirtoonsa.

– Hyvillä mielin palaan AC Ouluun. Olen kuullut joukkueen toiminnasta paljon hyvää, mutta toki tulokset ovat olleet pettymys varmasti kaikille. Pyrin tuomaan joukkueeseen vielä lisää vaarallisuutta ja laatua viimeisiin ratkaisuihin, kun jaksamme luoda paikkoja ja laittaa niistä sisään, tulemme olemaan vahvoilla, Heikkilä kertoo siirrostaan AC Oulun kotisivuilla.

Heikkilä osui Veikkausliigassa tällä kaudella vain kertaalleen, mutta oululaisleirissä uskotaan miehen olevan selkeä vahvistus.

– Oman kylän poika takaisin Veikkausliigajoukkueesta, tietysti olemme tyytyväisiä. Hän on pelannut tällä kaudella paljon ja on siten taatusti hyvässä kunnossa, AC Oulun päävalmentaja Mika Lähderinne pohtii.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)