Helsingin IFK:n kausi jääkiekon SM-liigassa päättyi valtavaan pettymykseen. Jälleen kerran.

SaiPa kuritti HIFK:ta eilen keskiviikkona Lappeenrannassa 6-2-lukemin ja voitti puolivälieräsarjan tylysti otteluvoitoin 4-0.

HIFK ei pääse vastuutaan nyt pakoon. Seuran konttaaminen on ollut liian pitkäkestoista.

Keväällä 2021 HIFK:n päävalmentajaksi tullut pelaajalegenda Ville Peltonen ei ole onnistunut viemään hänelle rakasta seuraa menestykseen. Neljän kauden aikana IFK:n kausi on päättynyt kolme kertaa jo puolivälierissä.

Ylen jääkiekkoasiantuntijan Topi Nättisen mukaan HIFK:lla ei ole nyt enää kuin vain yksi vaihtoehto.

– Kun katsoo hänen kehonkieltään ja lukee hänen lausuntojaan, niin hänen eväänsä on syöty, Nättinen latasi.

– Myös tulos puhuu sen puolesta. Neljään vuoteen kolme kertaa on jääty puolivälieriin. Ville Peltosen aika on ohi. Uskon, että HIFK vaihtaa päävalmentajaa. En näe mitään muuta ratkaisua, Nättinen jatkoi.