Detroit Red Wingsin NHL-joukkueen suomalaisvahtiVille Hussojatkaa upeassa iskussa. Husso oli joukkueensa hahmoja lauantaina, kun Detroit kaatoi New York Islandersin 3-0.

Husso pysäytti ottelussa kaikki Islandersin 24 kutia ja pelasi nollapelin.

Husso on saanut mainion alun uudessa seurassaan ja nollapeli oli suomalaiselle jo kauden toinen.

Husso pelaa ensimmäistä kauttaan Detroitissa. Uransa ensimmäisen ison NHL-sopimuksen saanut suomalainen on pelannut seitsemän ottelua ja torjuntaprosentti näyttää komeaa lukemaa 94,0.

KenttäpelaajistaDominik Kubaliknousi Red Wingsin hahmoksi. Hän teki tehot 1+1.

Detroit on voittanut nyt kaksi ottelua putkeen ja on viidentenä itäisessä konferenssissa. Islandersin pitkä voittoputki puolestaan katkesi ja joukkue on kuudentena idässä.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: NHL-pomo vastasi kiusalliseen kysymykseen – ”En tiedä, mikä suhde Ovetshkinilla on Putiniin”

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)