Vancouver joutuu tulemaan pitkään toimeen ilman Ilja Mikhejevia. Venäläispeluri joutuu polvileikkaukseen.
Mikhejev loukkasi polvensa jo ensimmäisessä harjoituspelissä, kun hänen polven eturistisiteessä oli osittainen repeämä. Hän on pelannut kuitenkin läpi kauden, mutta se on vaatinut veronsa.
Nyt hän on päättänyt mennä polvileikkaukseen, joka pitää hänet sivussa vähintään pitkälle syksyyn. Tavoitteena kuitenkin on, että hän pääsee valmistautumaan kauteen täysipainoisesti.
– Jos jatkaisin pelaamista, en olisi valmis harjoitusleirille, Mikhejev totesi NHL:n verkkosivuilla.
Ensimmäistä kauttaan Vancouverissa pelaava Mikhjev merkkautti tällä kaudella tehopisteikseen 13+15=28. Ennen Vancouveria hän pelasi kolmen kauden ajan Torontossa.
Yhteensä hän on merkkauttanut NHL-urallaan sata tehopistettä (49+51). Pelejä on kertynyt 192.
Lue myös: Aleksander Barkov Floridan viime hetkien sankarina – ylitti komean rajapyykin
































