TPS teki keskiviikon Liiga-kierroksella kovan tempun ja jätti Ilveksen Tampereella nollille.

TPS sai samalla maukkaan revanssin tamperelaisista ja voitti keskiviikon ottelun 2-0.

– Kova ja tasainen liigapeli oli taas, kuten nämä kaikki neljä peliä Ilvestä vastaan ovat olleet, TPS:n päävalmentajaJussi Ahokassanoi.

Edellisellä Tampereen-reissulla Ahokas iloitsi siitä, että TPS pääsee vielä kerran mittaamaan Ilveksen Tampereelle ja reissusta tarttuikin mukaan maukas revanssi.

– Olin tyytyväinen alivoimaan tänään, se oli tosi hyvää. Sitten viimeksi olimme täällä toisessa erässä helisemässä, mutta nyt pelasimme selvästi paremman toisen erän, Ahokas luetteli parannuksia.

TPS:n maaleista vastasivat vasta päätöserässäAarne IntonenjaMikael Pyyhtiä.

– Heillä on ollut vähän ruuti märkää, mutta hyvä, että nyt tuli onnistumisia. Lassi (Lehtinen) oli maalissa myös todella hyvä. Kaikki neljä ketjua olivat tänään työhaalarit päällä, Ahokas kehui omiaan.

Lue myös: Olli Jokisen Jukurit kyntää syvällä, SaiPan tappioputki lähentelee jo kymppiä – näin pelattiin SM-liigassa

LUE MYÖS: Pikajuoksutähti Julia Henriksson hempeili SM-liigatähden kanssa (UrheiluAreena.fi)