Video: Sportivo TV

Jokerit jahtaa kauden avausvoittoaan matkustaessaan Ässien vieraaksi. Päävalmentaja Tomek Valtonen on pistänyt kokoonpanon uusiksi.

Jokerit on vielä ilman voittoja kahdesta pelistä ja kerännyt tähän mennessä yhden pisteen. Edellisessä ottelussa Jokerit koki ruman 2-7 ryöpytyksen Lukon vieraana ja Valtonen on reagoinut mylläämällä kokoonpanon uusiksi.

Ykkösketjussa Henri Nikkasen laiturit vaihtuvat, kun hän saa rinnalleen Emil Kuuslan ja Antti Kalapudaksen. Patrick Curry ja Maxime Fortier puolestaan siirtyvät Alexander Forslundin laitamiehiksi.

Kolmonen menee kokonaan uusiksi, kun Aleksi Mustonen nousee sentteriksi ja hän saa vierelleen Teemu Turusen ja laitaan siirtyvän Kristo Pitkäsen. Miro Nalli palaa kokoonpanoon neloskentän sentteriksi ja ketjun täydentävät Markus Hännikäinen ja Eetu Tuulola.

Maalissa nähdään hieman yllättäen Olle Eriksson Ek. Hän aloitti myös edellisottelun Lukkoa vastaan, mutta tuli jo ennen ottelun puoltaväliä ulos, kun omiin oli mennyt viisi maalia.

Liigassa on ohjelmassa kuusi ottelua.

Liigan keskiviikon ottelut:

Pelicans-KalPa

Jukurit-HIFK

Kiekko-Espoo-KooKoo

Lukko-JYP

Sport-TPS

Ässät-Jokerit

LUE MYÖS: IS:lle ikävä kulissiväite: Oliver Helander riitaantui valmentajansa kanssa – EM-kisoissa todistettiin karu näkyä (UrheiluAreena.fi)