Jääkiekon SM-liigaseura KalPa kiusoitteli jo etukäteen uudelle pelaajahankinnalla ja julkaisi uuden hankintansa yhteistyökumppaneiden tapahtumassa lauantaina.
KalPa tiedotti, että se on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjäMax Görtzinkanssa.
Görtz, 29, siirtyy Kuopioon Saksan DEL-liigasta, missä hän on pelannut kaksi edellistä kautta edustaen Grizzlys Wolfsburgia sekä Schwenninger Wild Wingsiä.
Viime kaudella Görtz pelasi runkosarjassa 50 ottelua ja iski niissä ihan kovat tehot 18+19=37.
– Max on juuri sellainen pelaaja, jota olemme hakeneet. Max on hyvä luistelemaan, hänellä on hyvä maalivainu ja äärimmäisen hyvä laukaus. Hän tuo mukanaan särmää ja kaivattua ratkaisuvoimaa. Oikealta ampuvana pelaajana hän tuo meille myös lisävaihtoehtoja ylivoimapelaamiseen, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine sanoo seuran tiedotteessa.
Isokokoiselta (189/91) Görtziltä odotetaan apuja etenkin otteluiden ratkaisemiseen.
– Max on pelannut Euroopan huippusarjoissa jo monta kautta ja hän on joka paikassa kyennyt vastaamaan sarjan vaatimustasoon. Halusimme tehdä suoraan kaksivuotisen sopimuksen, kun tällainen pelaaja oli saatavilla. Uskomme vahvasti, että hänestä tulee yksi hyökkäyksemme johtotähdistä, Laine jatkoi.
Teksti: Ville Hirvonen
































