Dallas Stars murjoi Minnesota Wildin 4-0 NHL:n 1. pudotuspelikierroksen viidennessä kohtaamisessa ja johtaa sarjaa voitoin 3-2. Dallasin Roope Hintz ja Miro Heiskanen olivat jälleen isossa roolissa.

Hintz kirjautti tililleen toisessa ottelussa putkeen kolme syöttöpistettä ja nousi pudotuspelien pistepörssin kärkeen. Heiskanen puolestaan tarjoili syötön 2-0 -maaliin. Päävalmentaja Peter DeBoerin luottomies urakoi jälleen kerran hurjat 28.20 minuuttia.

Dallasille tarjoutuu tilaisuus pistää ottelusarja vieraissa poikki lauantain vastaisena yönä Suomen aikaa. DeBoer on varsin luottavainen.

– Parannamme sarjan edetessä. Olemme olleet tällä kaudella todella hyvä vierasjoukkue. Uskon, että kaverit ovat innoissaan, DeBoer viittaa NHL:n verkkosivuilla kuudenteen otteluun.

Dallasin ehdottomaan sankarikaartiin viidennessä ottelussa lukeutui myös maalivahti Jake Oettinger. Oettinger kuittasi 27 torjunnallaan uransa toisen nollapelin pudotuspeleissä.

– Tiedämme, että takanamme on yksi maailman parhaista maalivahdeista. Se on ehdottomasti etu, Dallasin toisen maalin viimeistellyt tähtihyökkääjä Jason Robertson hehkuttaa Oettingeria.

Lue myös:Hirmuvire jatkuu – Roope Hintz hurjastelee pistepörssin piikkipaikalla

Lue myös:Miro Heiskanen herkutteli NHL-historiaa

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)