Pittsburgh Penguins sai hieman valoa loukkaantumistilanteeseensa, kun Sidney Crosbyn toipuminen rannevammasta on sujunut hyvin. Crosby kävi jo ottamassa tuntumaa jäähän.

Crosby kävi ranneleikkauksessa syyskuun 8. päivä ja kuntouttaa parhaillaan vammaansa. Leikkauksen jälkeen Crosbyn sairausloman pituudeksi arvioitiin noin kahdeksan viikkoa.

Lauantaina Crosby kävi ensimmäistä kertaa leikkauksen jäljiltä ottamassa tuntumaa jäähän.

– Hän on aikataulussa ja se osoittaa edistymistä. Tämä oli luonnollisesti hänen ensimmäiset yhteisharjoituksensa. Odotan niitä tulevan enemmän mennessämme eteenpäin. Olemme todella rohkaistuneita hänen edistymisestään, Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan totesi NHL:n verkkosivuilla.

Crosbylta odotetaan jäävän ainakin NHL:n avauskierrokset väliin. Crosbyn uutinen on Pittsburghille hyvä, sillä joukkueen riveistä puuttuu edelleen Jevgeni Malkin, joka kävi polvileikkauksessa kesällä. Hänen odotetaan olevan sivussa vielä parin kuukauden ajan.

LUE MYÖS: Suomen moukaritähdeltä raju tilitys – ”Itkin kisojen jälkeen” (UrheiluAreena.fi)