Jääkiekon Liigassa käydään torstaina viisi ottelua käsittävä kierros. Kierrokselta Ilves-HIFK jouduttiin perumaan.

Oulun Kärpät saa vieraakseen HPK:n. Kärppäveljekset Aku ja Aatu Räty pelaavat eri ketjuissa, mutta toisinkin voisi olla. Aku Räty sanoi Kalevalle (www.kaleva.fi), että ”jos olemme Aatun kanssa samassa ketjussa, meistä molemmista tuntuu, että pystymme murtamaan minkä puolustuksen tahansa”.

Tänä vuonna Aatu Räty varataan NHL:ään. Innokkaimpien arvioiden mukaan Rädystä voi tulla ensimmäinen suomalainen, joka varataan NHL Draftin ykkösnimenä. Ykköseksi hänet on nostanut muun muassa Craig Button, yksi maailman johtavista nuorten jääkiekkoilijoiden arvioijista.

Nuorille Rädyille kausi on ollut melko hankala muun muassa loukkaantumisten vuoksi. Aku on koonnut 7 tehopistettä ja Aatu 6.

Kiirastorstain ottelut ovat KalPa-Jukurit, Kärpät-HPK, Lukko-Ässät, Pelicans-TPS ja SaiPa-Tappara. Kaikki alkavat kello 18.30.

Kalevan juttu (maksullinen):
www.kaleva.fi/aku-raty-hakee-viela-lopullista-lapimurtoaan-liiga/3483725

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen antoi palaa IL:ssä – tylyä tekstiä Silja Kososen EM-kullan varmistuttua (UrheiluAreena.fi)