Rasmus Ristolainen teki ensimmäisen maalinsa Philadelphia Flyersin paidassa NHL:ssä perjantaina. Se jäi lopulta laihaksi lohduksi, sillä Philadelphia taipui kotihallissaan Carolina Hurricanesille 3-6.

Ristolainen vei Philadelphian kolmannen kerran ottelussa johtoon. Suomalaispuolustaja laukoi kiekon Hurricanes-vahti Antti Raannan taakse toisen erän alkumetreillä.

Ristolainen esiintyi 17. ottelussaan Flyers-nutussa. Hän oli aikaisemmin kerännyt kolme syöttömerkintää.

Sebastian Aho (2+0) oli vastannut Carolinan kahdesta ensimmäisestä osumasta. Hän sai ensimmäiseen maaliinsa syötön Teuvo Teräväiseltä (0+1). Aho on saalistanut 19 ottelussa 10+10=20 pistettä.

Carolina paineli toisessa erässä ohi. Jesperi Kotkaniemi sai nimiinsä 4-3 -voittomaalin. Kotkaniemi (1+1) lisäksi avusti Hurricanesin viidennessä osumassa.

– On aina mukava saada pari pistettä. Tämä oli hyvä ottelu koko joukkueelta. (Carolinan maalivahti Antti) Raanta oli todella hyvä. Hän takasi voiton meille, Kotkaniemi kehui Carolinan verkkosivuilla.

Raanta torjui 20 laukausta. Hän oli nyt aloittavana maalivahtina neljännen kerran tällä kaudella. Voittoja on irronnut kolme.

Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Carolina päätti kuuden kaupungin mittaisen vieraskiertueen hyvillä mielin

– Oli hyvä päättää tämä reissu oikealla tavalla, Aho totesi.

Carolina nousi koko NHL:n kärkipaikalle. Florida Panthers ja Washington Capitals ovat samassa pistemäärässä.

Philadelphia majailee Metrpolitan-divisioonan toiseksi viimeisellä sijalla.

https://twitter.com/Canes/status/1464340699558592513

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)