Seattle Krakenista ei tullut samanlaista NHL-laajennussensaatiota kuin Vegas Golden Knightsista neljä vuotta sitten. Nousutrendiä on toki havaittavissa.
Tiistaina Kraken voitti vieraissa Buffalo Sabresin maalein 7-4. Kraken on voittanut viidestä viime ottelustaan neljä.
Kamppailussa syntyi myös pienimuotoista seurahistoriaa. Kraken otti nyt ensimmäistä kertaa kaksi perättäistä vierasvoittoa.
Tiistain sankareihin kuuluivat Carson Soucy ja Brandon Tanev. Molemmat tekivät Krakenille alivoimamaalin. Vain kolme joukkuetta tällä kaudella on pystynyt tekemään kaksi alivoimamaalia samassa ottelussa.
– Alivoimalla ykkösasia on tietenkin jäähyn tappaminen. Meille avautui kuitenkin tilaisuuksia pelata kiekkoa vastustajan maalille. Itsekin onnistuin saamaan kiekon verkkoihin, kertasi Tanev lehdistötilaisuudessa.

































