
Harri Pesonenoli Leijonien paras pelaaja sunnuntaina päättyneessä Karjala-turnauksessa.
Pesonen kuritti eilen Tshekkiä kahdella maalilla ja toisti tempun sunnuntaina Ruotsia vastaan. Yhteensä hän teki turnauksessa peräti viisi maalia.
Pesonen oli isossa roolissa, kun Suomi kaatoi isänpäivän kunniaksi Ruotsin Nordiksella maalein 5-4.
Hyökkääjä on onnistunut monta kertaa maajoukkueessa, mutta jostain syystä hän ei viime kaudella mahtunut kertaakaan mukaan maajoukkueeseen. Ei EHT-turnauksiin, eikä MM-kisoihin.
– Viime kaudella ei kysytty, Pesonen sanoi suoraan.
– Ei nyt ehkä oma pelikään ollut viime kaudella ihan niin hyvää. Nyt tuli kuitenkin taas soitto ja ihan mielelläni olin taas mukana, Pesonen jatkoi.
Pesonen saattoi hyvinkin tehdä historiaa. Harvassa ovat ne pelaajat, jotka ovat tykittäneet Karjala-turnauksessa viisi maalia.
– Sanoin tuossa Harri Säterille, että on se kumma juttu, että saman verran 19 peliin sarjassa maaleja ja nyt täällä sama määrä vain kolmeen peliin, Pesonen naurahti.
– Jääkiekko on välillä jännä peli. En tiedä sitten, tarvitsenko uusia ketjukavereita vai mistä se homma kiikastaa, Pesonen naurahti, mutta vakavoitui sitten:
– Leikki sikseen. Yritetään viedä tämä hyvä vire sinnekin nyt sitten, seuratasolla sveitsiläistä SCL Tigersia edustava Pesonen sanoi.
Pesonen on yleensä tupannut onnistumaan hyvin aina, kun hän on laittanut leijonapaidan ylleen. Mitään yksittäistä syytä siihen ei kuitenkaan hänen mukaansa ole.
– Onhan täällä aina hyvät ketjukaverit. Täällä pelasin Ruohomaan ja Rajalan kanssa ja sitten Ruohomaan ja Vesalaisen kanssa. Ei siinä ollut ollenkaan huonoja ukkoja vierellä. Pakit pelasi myös hyvin. Siinä on kiva hyökkääjän mennä, kun ne pelaa aktiivisesti ja uskaltaa pelata kiekolla. Varmasti ne ympärillä olevat pelaajatkin helpottaa aina sitä omaa tekemistä, Pesonen aprikoi.
Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalliKuva: Jääkiekkoliitto
Lue myös: Leijonat kaatoi Ruotsin todellisessa trillerissä – Ruotsin tasoitusmaali nosti metelin