ALGHERO. Sardinian MM-rallissa tapahtui raju käänne iltapäivän lenkin ensimmäisellä pätkällä, kun Hyundain Thierry Neuville joutui heti pätkän alussa keskeyttämään.
Neuville putosi nyt MM-taistelijoiden välistä pois ja, vaikka Toyotan Oliver Solberg on rajulla otteella kiinni voitossa, nousivat Elfyn Evans ja Sami Pajari yhden sijan ylöspäin. Tämä voi olla todella ratkaisevaa MM-taistelun kannalta.
Solberg sai kuulla asiasta maalissa, eikä luonnollisesti ollut asiaan kovinkaan tyytyväinen.
– Hänen [Neuvillen] täytyy pitää sijoituksensa, jotta voimme jatkaa taistelua. Toisaalta olen helpottunut, mutta toisaalta en, Solberg sanoi päätään pyöritellen.
11. erikoiskokeen pohja-aikaan ylsi Toyotan Sébastien Ogier. Sami Pajari ajoi neljänneksi nopeimman ajan ja hävisi Ogierille 7,9 sekuntia.

Kokonaistilanteessa Solbergin johtoasema toisena olevaan Ogieriin nähden on nyt 36,6 sekuntia. Hyundain Adrien Fourmaux nousi nyt kolmanneksi ja Pajari neljänneksi. MM-sarjaa johtava Evans nousi viidenneksi. Nyt Evans tarvitsee huomattavasti vähemmän pisteitä sunnuntailta kuin vielä hetki sitten.
Sardinian MM-rallissa ajetaan lauantaina vielä kaksi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.
Sardinian MM-rallin tilanne EK11/17 jälkeen:
| Sija | Kuljettaja | Auto | Aika | Ero |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Oliver Solberg | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:17:48.4 | – |
| 2. | Sébastien Ogier | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:18:25.0 | +36.6 |
| 3. | Adrien Fourmaux | Hyundai i20 N Rally1 | 2:18:44.1 | +55.7 |
| 4. | Sami Pajari | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:19:08.5 | +1:20.1 |
| 5. | Elfyn Evans | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:20:01.0 | +2:12.6 |
































