Video: Sportivo TV

ALGHERO. Toyotan Sami Pajari on pudonnut kärjen kyydistä Sardinian MM-rallissa. Suomalaisen mahdollisuudet uran ensimmäiseen maailmanmestaruuteen ovat käytännössä hyvin ohuen langan varassa.

Pajari on tällä hetkellä kisassa vasta viidentenä ja hän on jäänyt kärjestä jo minuutin ja 15 sekuntia.

MM-sarjaa johtava tallikaveri Elfyn Evans on suomalaisen takana kuudentena, mutta walesilaiselle riittää Sardiniassa varmisteleva ajokin mestaruuteen.

Lauantain aamupäivän jälkeen Pajari oli silmin nähden pettynyt omaan suoritukseensa.

– Aika tuskaiselta tuntuu. Mielestäni olemme ajaneet ihan hyvin. Viimeinen erikoiskoe ei ollut paras mahdollinen, mutta kahdesta ensimmäisestä en löydä ajollisesti hirveästi moitittavaa, Pajari kommentoi Atleetin haastattelussa.

– Kysyin Markoltakin, ajammeko me oikeasti näin huonosti, kun tuntuu, että jäämme koko ajan. Olemme kuitenkin olleet aina nopein auto siihen asti, kunnes takaa tulevat ovat ajaneet aikansa, Pajari sanoi viitaten kartanlukijaansa Marko Salmiseen.

Toyotan Sami Pajari Sardinian MM-rallissa 2026
Sami Pajari on pudonnut kärjen vauhdista Sardinian MM-rallissa. Kuva: TGR WRT / McKlein

Lähtöpaikan piti auttaa

Pajari toivoi lauantailta parempaa, mutta toistaiseksi suoritus on jäänyt vaisuksi.

– Lähtöpaikan vaikutus näyttää olevan todella suuri. Tällä hetkellä tuntuu lähes mahdottomalta vastata niihin aikoihin, joita muutamat meidän jälkeemme lähtevät kuljettajat tekevät, Pajari sanoi suoraan.

Pajari tuntuu olevan nyt tekemättömän paikan edessä. Vauhtia kun ei pysty enää hirveästi nostamaan.

– Vauhtia voisi ehkä marginaalisesti nostaa, mutta kysymys kuuluu, olisiko siitä saatava hyöty riittävä suhteessa kasvavaan riskiin, Pajari muistutti.

– Edellä olevat kuljettajat tuskin ovat hidastamassa vauhtiaan. Heidän ottamisensa kiinni pelkästään ajamalla näyttää tässä tilanteessa todella vaikealta, Pajari jatkoi.

Siinä missä Pajari on jäänyt selvästi kärjen vauhdista, on hänen tallikaverinsa Oliver Solberg ajanut suorastaan mykistävän hyvin. Ruotsalainen johtaa rallia nyt 2,7 sekunnin erolla Hyundain Thierry Neuvilleen nähden. Kolmantena oleva Sébastien Ogier on jäänyt Solbergista puolestaan jo 39,9 sekuntia. Solbergin maailmanmestaruustaistelu on siis kaikkea muuta kuin ohi.

Sardinian MM-rallissa ajetaan lauantaina vielä kolme erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

Sardinian MM-rallin tilanne EK10/17 jälkeen:

SijaKuljettajaAutoAikaEro
1.Oliver SolbergToyota GR Yaris Rally12:04:00.9–
2.Thierry NeuvilleHyundai i20 N Rally12:04:03.6+2.7
3.Sébastien OgierToyota GR Yaris Rally12:04:40.8+39.9
4.Adrien FourmauxHyundai i20 N Rally12:04:58.2+57.3
5.Sami PajariToyota GR Yaris Rally12:05:16.4+1:15.5
6.Elfyn EvansToyota GR Yaris Rally12:05:58.6+1:57.7
7.Josh McErleanFord Puma Rally12:06:50.3+2:49.4
8.Takamoto KatsutaToyota GR Yaris Rally12:08:53.6+4:52.7
9.Jon ArmstrongFord Puma Rally12:09:02.2+5:01.3
10.Mārtiņš SesksFord Puma Rally12:09:38.9+5:38.0
11.Roope KorhonenToyota GR Yaris Rally22:10:25.1+6:24.2

LUE MYÖS: Nyt ei jäänyt mitään epäselväksi – Jari-Matti Latvalalta vahva viesti Sami Pajarille (Atleetti.fi)