Roope Hintz johdatti Dallas Starsin voittoon NHL:ssä lauantaina. Dallas kukisti St. Louis Bluesin kotonaan 4-1.
Hintz viimeisteli voittomaaliksi muodostuneen 2-0 osuman toisen erän puolivälissä alivoimalla. Suomalainen iski kiekon verkkoon vastahyökkäyksen päätteeksi Michael Rafflin tarjoilusta.
Sama kuvio toistui kolmannen erän alussa. Tällä kertaa itävaltalainen antoi hienon lättysyötön Hintzille, joka iski 3-1 -lukemat.
Hintz teki samalla texasilaista NHL-historiaa. Hän on seuran neljäs pelaaja, joka on onnistunut tekemään kaksi alivoimamaalia yhdessä ottelussa. Ne kolme ensimmäistä pelaajaa tekivät tempun, kun seura tunnettiin Minnesota North Starsin nimellä.
Tehoton alkukausi tuntuu olevan pelkää historiaa Hintzille. Hän on kerännyt viimeisessä kuudessa ottelussa 5+2=7 pistettä.
Dallasin puolustaja Esa Lindell (0+2) vietti kahden tehopisteen iltaa. Lindell on nyt kolmen ottelun mittaisessa pisteputkessa.
Dallas majailee Central-divisioonassa kuudentena. St. Louis löytyy saman divisioonan kolmannelta sijalta.

































