Tampere elää kovaa kiekkohuumaa, kun sekä Ilves että Tappara pelaavat tosissaan mestaruudesta.

Kaikki eivät kuitenkaan intoile Mansen kiekkohuumasta ihan samalla tasolla. Kärppien päävalmentajaLauri Marjamäkikuuluu tähän porukkaan.

Kärpät on tullut tunnetuksi hyvänä kasvattajaseurana, joka pystyy tuottamaan pelaajia itselleen ja muiden tarpeisiin. Oulussa tämä on tietysti myös helpompaa, sillä koko Pohjois-Suomen kiekkolahjakkuudet päätyvät yleensä Kärppiin.

– Ilves ja Tappara ovat ostojoukkueita, Marjamäki latasiPetopodi-podcastissa.

– Ei heillä ole omia kasvatteja. Enemmän siellä on Kärppien kasvatteja kuin Ilveksen ja Tapparan kasvatteja. Meillä niitä on kymmenkunta, Marjamäki jatkoi.

Marjamäki jatkoi, että omat kasvatit ovat jonkinlainen hyvä arvo Oulussa. Hänen mukaansa muualla ei kuitenkaan arvosteta asiaa yhtä paljon.

”Ostojoukkue” Ilves on sarjassa toisena ja toinen ”ostojoukkue” Tappara kolmantena. Omiin kasvatteihin luottava Kärpät on sijalla kuusi.

Teksti: Ville HirvonenKuva: Juuso Pellava

Lue myös: Jääkiekon MM-kisojen yksittäisliput Tampereen otteluihin tulivat myyntiin

Linkki Petopodi-podcastiin

LUE MYÖS: Lotta Haralalta murheellinen tieto tilanteestaan (UrheiluAreena.fi)