Puolustaja Niklas Friman, 29, on valittu Ilveksen kapteeniksi kaudelle 2023–2024. Joukkueen varakapteeneina toimivat hyökkääjät Eemeli Suomi, 27, ja Joona Ikonen, 25, sekä puolustaja Les Lancaster, 28.
Niklas Friman on Ilveksen Liiga-joukkueen kapteeni alkavalla kaudella. Urallaan olympiakultaa, maailmanmestaruuden ja Suomen mestaruuden voittanut Friman solmi Ilveksen kanssa keväällä kahden vuoden sopimuksen.
– Olen tosi innoissani kapteeniudestani, ja se on todella iso kunnia-asia. Pukukopissamme näkee hyvin seurahistoriaamme entisten kapteenien kuvien muodossa, ja arvostan näitä pelaajia todella korkealle. Me pidämme kapteenistossa arjen vaatimustason korkealla ja samalla pyrimme olemaan helposti lähestyttäviä sekä luotettavia tyyppejä. Meillä on hieno kapteenisto kasassa, ja uskon, että kaikkien meidän vahvuutemme tukevat toisiaan, kommentoi Friman Ilveksen tiedotteessa.
Yhdeksännen Liiga-kautensa Ilveksessä aloittava ja kaudet 2018–2023 joukkueen kapteenina toiminut Ilves-kasvatti Eemeli Suomi jatkaa kapteenistossa varakapteenina.
– Ilveksen kapteenina oleminen on ollut kunnia-asia. Nyt kuitenkin koen pystyväni paremmin keskittymään pelaamiseen, kun kapteenin vastuu siirtyy Nikelle. Kyseessä on oma päätökseni, jossa valmennuksemme on ollut minun tukenani. Meillä on hieno kapteenisto kasassa tulevalle kaudelle, ja on hienoa olla osa sitä edelleen, sanoo Suomi.
Lähde: Ilveksen tiedote
Kuva: Jääkiekkoliitto
































