Koronatilanne huolestuttaa NHL:n ”suomalaisseura” Carolina Hurricanesissa. Kaksi Sebastian Ahon, Teuvo Teräväisen, Jesperi Kotkaniemen ja Antti Raannan joukkuekaveria lisättiin NHL:n koronaprotokollaan maanantaina.
Puolustaja Ethan Bearilla todettiin koronatartunta jo viime viikolla. Nyt koronalistalle laitettiin puolustajat Tony DeAngelo ja Brett Pesce.
DeAngelo on NHL:n puolustajien pistepörssissä viidentenä. Pesce on puolestaan Carolinan sisäisessä jääaikatilastossa kakkosena.
– Jokaisella joukkueella on välillä huono tuuri. Me yritämme seurassa varmistaa, että olemme hyvin varustautuneita vastoinkäymisiin, kun asiat eivät mene toivomallamme tavalla. Siihen kuuluu se, että meillä on AHL:ssä sekä veteraanipelaajia että huippulupauksia, jotka ovat valmiina astumaan esiin ja pelaamaan hyvin, Hurricanesin apulais-GM Eric Tulsky sanoi seuran verkkosivuilla.
Carolina nosti maanantaina farmista NHL-miehistöön puolustajat Jalen Chatfieldin ja Maxime Lajoien.

































